O długoletniości i przywiązaniu do tradycji osób związanych zawodowo z górnictwem może świadczyć między innymi fakt, iż przedstawiciele tego właśnie zawodu posiadają specjalne mundury. Specjalny strój ma być wyrazem uznania oraz szacunku dla ciężkiej, niesamowicie odpowiedzialnej pracy, jaką w swoim fachu muszą wykonywać górnicy.
Pierwsze mundury zostały wprowadzone w Polsce w 1817 roku. Wtedy też spełniały funkcję odzieży roboczej.
Przy ich produkcji wzorowano się na strojach piechoty Królestwa Polskiego. Dzisiejsze stroje różnią się od ówczesnych przede wszystkim kurtką – noszony dawniej frak został zastąpiony marynarką.
Początkowo spodnie od munduru były białe, a dziś w skład górniczego munduru wchodzą czarne. Buty z cholewami z powodzeniem zastąpiły ówczesne półbuty.
Ogromną innowacją było też zaprojektowanie i wprowadzenie do użytku damskiej wersji munduru. Jak łatwo się domyślić, już w dziewiętnastym wieku po noszonym mundurze można było łatwo rozpoznać stopień, na jakim znajduje się dana osoba.
Dziś z kolei jako wyróżnik stopnia stosuje się kolorystykę pióropusza oraz chwostów przy honorowej szpadzie górniczej, zawieszonej przy lewym boku galowego munduru.