Żarówka

W życiu człowieka bardzo istotną rolę odgrywa światło. Od dawna wielu odkrywców nurtowało zagadnienie oświetlenia przestrzeni.

Badacze w różnych krajach niezależnie od siebie próbowali skonstruować trwałe źródło światła. Poszukiwania trwały już na początku XVIII wieku i po wielu mniej, lub bardziej udanych eksperymentach ludzkość doczekała się żarówki.

Dzięki niej można było oświetlić przestrzeń w domach i fabrykach. Jedna żarówka dopracowana przez Edisona zapoczątkowała powstawanie całego systemu elektryfikacji.

Powstawały wówczas pierwsze elektrownie, dzięki czemu światło mogło być dostarczane do wszystkich potrzebujących. Wynalazek z tamtego stulecia jest dzisiaj namacalnym dowodem osiągnięcia technicznego, które zrewolucjonizowało przemysł i zmieniło jakość życia człowieka.

Dziś przecież z powodzeniem korzystamy z pracy Edisona eksploatując samochody i inne pojazdy, oświetlając własne mieszkanie i ogród. Obecne żarówki są już udoskonaloną wersją tej pierwszej, jest ich wiele rodzajów zależności od przeznaczenia, są ergonomiczne.