Komunikatywność

Menadżer, który ma pod sobą ludzi, z którymi nie potrafi się dogadać w zasadzie jest bezużyteczny. To on właśnie powinien wykazywać się dobrze rozwiniętą zdolnością komunikowania się i porozumiewania się ze współpracownikami. Jest to podstawa to zbudowania potrzebnej w pracy relacji. Kiedy osoby w zespole mają swojego lidera za gbura, osobę, z którą nie da się porozmawiać to taka struktura zaczyna szwankować i w niedługim czasie pojawiają się różne problemy.

Dobry kierownik nie tylko powinien umieć wydawać polecenia, ale przede wszystkim słuchać co mają do powiedzenia osoby z grupy a także dbać o swobodny przepływ informacji. Bez tego pojawiają się zbędne domysły, błędne spekulacje i brak potrzebnych wiadomości na czas. Aby tego uniknąć każdy menadżer powinien dbać o dobry kontakt z podwładnymi a także umieć się z nimi porozumieć. W sytuacji kiedy komunikacja jest zaburzona cały zespół nie funkcjonuje jak należy.

Każdy lider powinien zatem zacząć od współpracy i dobrego komunikowania się z ludźmi, bo bez tego nie da się stworzyć prężnie działającej grupy, która efektywnie pracuje.