Lepszy adwokat czy radca prawny?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że w sprawach związanych z prawem, mogą korzystać z pomocy i wiedzy, nie tylko adwokata, ale również radcy prawnego. Chociaż jeden i drugi, musi posiadać ogromną wiedzę i działać na korzyść swojego klienta, to jednak nadal większość ludzi częściej wybiera adwokata, mając do niego większe zaufanie. Ale czy faktycznie? Czy zawsze to adwokat będzie najlepszą osobą do rozwiązywania spraw na sali rozpraw?

Kiedy lepiej będzie zatrudnić adwokata?

Jeżeli mamy jakieś problemy z prawem i zastanawiamy się, czy lepiej wziąć adwokata czy radcę prawnego, to warto sobie zdawać sprawę z kilku kwestii.

Przede wszystkim, jeśli będziemy w sądzie z powodu złamania prawa karnego, to z pewnością lepszy będzie adwokat. Co prawda radca prawny też ma prawo nas tutaj reprezentować, ale może się okazać, że to jednak adwokat ma większe doświadczenie i obeznanie z praktykami, które pojawiają się podczas takich rozpraw. Po prostu może mieć więcej okazji do ich wykonywania i będzie wiedział, w jaki sposób przygotować mowę końcową i jak się zachowywać na sali rozpraw, aby doprowadzić sprawę do szczęśliwego dla nas końca.

Przy sprawach małżeńskich i rozwodowych powinniśmy się mocno zastanowić. Z jednej strony, to sprawy idealne dla radcy, ale z drugiej pamiętajmy, że to adwokat, zwłaszcza ten zajmujący się prawem karnym, na co dzień zajmuje się przedstawianiem klienta w jak najlepszym świetle, i wygłasza mowy, w których przedstawia dowody w takim świetle, aby przemawiały na korzyść ich klienta. To oznacza, że będzie miał większe szansa na przekonanie sędziego do naszych racji.

Kiedy radca prawny?

Kiedy w takim razie powinniśmy wybrać radcę prawnego zamiast adwokata? Z pewnością we wszystkich tych sprawach, gdzie pojawiają się sprawy podatkowe i kwestie związane z pieniędzmi. Tutaj radcy mogą się wykazać ogromnym doświadczeniem, a ponieważ na co dzień pracują z firmami, to świetnie będą się orientowali w polityce finansowej i będą wiedzieli, jak te cyferki przełożyć jednak na naszą korzyść.

Co jest najważniejsze?

Oczywiście podczas podejmowania decyzji adwokat czy radca prawny, powinniśmy się zapoznać z zakresem usług każdej ze stron.

Jednak prawda jest taka, że bardzo ważny będzie tutaj również wiek danej osoby i jej doświadczenie. Im więcej różnego rodzaju rozpraw będzie miała za sobą, tym większa będzie szansa, że w odpowiedni sposób będzie potrafiła zająć się również naszą sprawą. Warto też sprawdzić, jakimi opiniami mogą się oni pochwalić, czy wykazują zaangażowanie w sprawę.

Im więcej będzie osób zadowolonych, tym większa będzie szansa, że my również będziemy usatysfakcjonowani z takiej współpracy. Koniecznie zobaczmy, kto jakimi sprawami się zajmuje, kto w jakich zagadnieniach ma większe doświadczenie. Im więcej będziemy wiedzieli o potencjalnym adwokacie, czy radcy prawnym, którego mamy zatrudnić, tym większa będzie szansa, że podejmiemy tutaj odpowiednią decyzję i będziemy mogli się cieszyć z zakończenia sprawy, która potoczy się po naszej myśli.

To bardzo ważne sprawy, więc nie możemy wybierać bez rozeznania.