Montaż oczyszczalni ścieków

Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków. To dobry pomysł, zwłaszcza wtedy, kiedy z jakiegoś powodu podpięcie do sieci kanalizacji jest utrudnione, albo wręcz niemożliwe. Poza tym, korzystając z takiej przydomowej oczyszczalni ścieków możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, a oczyszczoną w ten sposób wodę wykorzystać na przykład do podlewania.

Już na etapie przygotowań warto zapoznać się z możliwymi sposobami montażu oczyszczalni ścieków.

Podstawowe informacje

Przede wszystkim, jeżeli bierzemy pod uwagę możliwość zamontowania na swojej posesji przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy wybrać odpowiedni czas instalacji urządzenia, którym zazwyczaj są pory pomiędzy wiosną a jesienią.  Dzieje się tak głównie ze względu na stan ziemi, która w tym okresie nie będzie ani zmarznięta, ani nadmiernie wilgotna.

Takie zbiorniki są zazwyczaj wykonane z mocnego tworzywa, a dodatkowo cechują się niezwykłą szczelnością, a więc spokojnie możemy je zamontować nawet tam, gdzie mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych. Grunt musi zostać odpowiednio przygotowany, by instalacja oczyszczalni ścieków była możliwa pierwszy etap to wykopanie odpowiedniej wielkości dołu w taki sposób, by taki pojemnik się w nim zmieścił. Jeśli zdecydujemy się na oczyszczalnię składającą się z kilku oddzielnych komór, to przed instalacją również musimy wybrać odpowiednie grunt na jej umieszczenie.

Odprowadzenie wody

Podczas montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy pamiętać też o tym, że trzeba doprowadzić do niej ścieki z domu, a następnie zadbać również o prawidłowe odprowadzenie oczyszczonej wody. Może być odprowadzana do podlewania kwiatów, albo możemy przekierować ją do studni chłonnej. Jeżeli będziemy mieli działkę o odpowiedniej wielkości, to rury mogą być poprowadzone nawet poziomo; jeśli jednak nie będziemy mieli na to dostatecznie dużo miejsca, to nie unikniemy inwestycji w specjalne pompy, które pomogą nam w prawidłowym odprowadzaniu oczyszczonej wody.

Warto zobaczyć jak działają takie przydomowe oczyszczalnie ścieków: ich montaż naprawdę nie będzie skomplikowany, a precyzyjnie skonstruowana instrukcja przeprowadzi nas przez wszystkie problematyczne etapy. Z pewnością nie będziemy żałować, że skorzystamy z tego typu rozwiązań, bo dzięki nim nie tyllko zaoszczędzimy trochę pieniędzy, ale przede wszystkim przyczynimy się do polepszenia stanu środowiska naturalnego.