Jak zostać adwokatem? Lista obowiązkowych kroków do wykonania

Adwokat jest bardzo cenionym zawodem, zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Nie bez powodu, coraz więcej młodych osób decyduje się na taką ścieżkę rozwoju, choć nie każdy wie, jak wiele pracy i wytrwałości potrzeba, aby stać się adwokatem. Samo skończenie studiów prawniczych nie wystarczy, choć jest to pierwszy, niezbędny krok ku reprezentowaniu klienta przed ławami sądu. Czym zajmuje się adwokat? Charakterystyka pracy adwokackiej jest bardzo zróżnicowana. Niemniej jednak w dużym uproszczeniu, zawód ten nakierowany jest na udzielaniu profesjonalnych rad prawnych zarówno klientom indywidualnym, ale także małym, średnim i dużym firmom. W odróżnieniu do zawodu radcy prawnego, adwokaci mają prawo do reprezentowania swoich klientów, będąc tym samym ich obrońcami.

Praca adwokata może mieć kilka wymiarów. Z jednej strony, niedoświadczeni adwokaci najczęściej zatrudniają się w już istniejących kancelariach. Ci, którzy działają na rynku nieco dłużej, decydują się na otwarcie własnej kancelarii adwokackiej. Istnieją także prawnicy, którzy są przypisani do jednej konkretnej firmy, reprezentując ją we wszystkich sprawach, sporządzając ważną dokumentację, służąc doradztwem i profesjonalnymi poradami w wielu wymiarach prawniczych. Co trzeba zrobić, by zostać adwokatem? Jak zostało wspomniane na początku artykułu, najważniejsze jest skończenie studiów prawniczych, które są niezbędne do podejścia do egzaminu na tzw. aplikację adwokacką.

Egzamin ten składa się ze 150 pytań, a próg zdawalności to minimum sto punktów; Pozytywny wynik egzaminu oznacza wpisanie na listę aplikantów. Po trzech latach aplikacji, która kończy się kolejnym egzaminem, można liczyć na wpisanie na stosowną listę adwokatów, oczywiście po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu. Czy stanie się adwokatem jest trudne? Już na początku drogi ku staniu się adwokatem, jest bardzo ciężko. Studia prawnicze charakteryzują się koniecznością przyswojenia ogromnej ilości materiału, w tym zmieniających się stale przepisów. Studenci muszą wykazywać się bardzo dużą skrupulatnością, dyscypliną i dociekliwością. Studia prawnicze nie są więc skierowane dla osób, które nie potrafią zrealizować założonego sobie wcześniej celu, co jest jednym z podstawowych wyznaczników dobrego adwokata.