Pierwsze kopalnie w Polsce

Górnictwo można śmiało uznać za jedną ze sztandarowych branż polskiego przemysłu. Dużo mówi się o pracy górników, którzy są szanowaną i docenianą grupą zawodową. Nic dziwnego, że wykonywanie tego zawodu z Polsce wiąże się z niemałym prestiżem – nasz kraj może poszczycić się historią górnictwa o stażu podobnym do górnictwa światowego.

Na terenie Polski, podobnie jak na świecie, początki górnictwa sięgają już epoki kamienia. Właśnie z tamtych czasów pochodzi kopalnia krzemienia w Krzemionkach. Z kolei w Górach Świętokrzyskich, w okolicy Nowej Słupi odkryto piecowska, pochodzące jeszcze sprzed pierwszego wieku naszej ery.

Ich istnienie dowodzi, że na terenie naszego kraju już od zamierzchłych czasów wydobywano niskoprocentowe rudy darniowe. Jednym z symboli Polski można bez wątpienia nazwać słynną kopalnię soli w Wieliczce. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak długo istnieje to miejsce.

Warto wiedzieć, że warzelnie soli kamiennej, umiejscowione w żupie wielickiej istniały już od dziesiątego wieku. Podobnym stażem może poszczycić się tradycja wydobywania rudy żelaza, którą kultywowano w Puszczy Kurpiowskiej, Zagłębiu Staropolskim, na Podhalu oraz w Wielkopolsce.