Wydobywanie ropy

Na dnie mórz i oceanów znajdują się bardzo duże złoża ropy i gazu. Od dość dawna surowce te są wydobywane na skalę masową. Przez ten czas miały miejsce liczne wycieki, które w dość znaczny sposób przyczyniły się do degradacji środowiska naturalnego. Pod powierzchnią wody żyją setki tysięcy, jeśli nie miliony przeróżnych stworzeń. Wielu z nich w ogóle jeszcze nie poznaliśmy.

Chodzi tutaj zarówno o duże ssaki morskie i ryby, jak też o zdecydowanie mniejsze organizmy. Podczas wydobywania ropy i gazu z dna mórz i oceanów, z pewnością, ginie wiele takich stworzeń. Nie chodzi tutaj tylko o pojedyncze sztuki, ale może i o całe gatunki. Oczywiście, współczesna technika wydobywcza staje się coraz bardziej ekologiczna, jednak zawsze będzie ona przynajmniej w jakimś stopniu inwazyjna. Człowiek eksploatuje planetę, na której mieszka i jest to zrozumiałe.

Powinniśmy chyba jednak znać w tym jakiś umiar, szczególnie w dzisiejszych czasach, w których świadomość ekologiczna jest bardzo duża, a o samej ekologii mówi się na każdym kroku.