Co to jest dron?

O dronach słyszeli już chyba wszyscy i każdy widział efekty wykorzystania tego rodzaju maszyn w mediach. Drony stały się w krótkim czasie niezwykle popularne, warto jednak pamiętać, że takie maszyny wcale nie są nowe. Bezzałogowe statki powietrzne istniały już od wielu lat, tyle że były głównie na wyposażeniu wojska. W sektorze militarnym drony wykorzystuje się od dawna do monitorowania terenu, a nawet podczas misji bojowych.

Oczywiście w większości nie przypominają one dzisiejszych urządzeń, które można kupić dziecku pod choinkę. Idea jest jednak ta sama – dron wojskowy, podobnie jak cywilny, to bezzałogowy statek powietrzny, który może pełnić rozmaite funkcje, zależnie od potrzeb operatora. Aktualnie dronami najczęściej nazywa się pojazdy wielowirnikowe, a więc maszyny wyposażone w cztery lub więcej śmigieł. Taki dron potrafi zachować niezwykle stabilny lot, nawet jeśli operator nie ma dużej wprawy.

Co ciekawe, wobec komercyjnego sukcesu dronów, nazwą tą zaczęto także określać zabawki zdalnie sterowane, które do złudzenia przypominają dawne helikoptery czy samoloty RC.