Cammell Laird

folia przezroczysta pcv https://profitechnik.pl/narzedzia-wkretakowe-w-zestawach/

Jedną z najświetniejszych w całej historii brytyjskiego przemysłu stoczniowego jest firma Cammell Laird. Początki firmy mają dwa zasadnicze korzenie. Pierwszym z nich jest firma The Laird Company, która została założona przez Williama Lairda w 1828 roku.

Początkowo zajmowała się produkcją statków wojennych, a jej pierwszym zwodowanym okrętem była barka bojowa. Stocznia rozwija się bardzo dynamicznie i w krótkim czasie rozrasta się do sporych rozmiarów zakładu produkcyjnego. W 1860 William dopuszcza do zarządzania firmą swoich trzech synów i to oni będą sprawować pieczę nad przedsiębiorstwem po jego śmierci w 1874 roku.

W 1903 roku doszło do połączenia sił obu przedsiębiorstw i utworzenia jednego konsorcjum stoczniowego. Jednak morska żegluga nie była jedynym zakresem zainteresowań kierownictwa firmy, gdyż na początku XX wieku firma wyprodukowała kilka kolejek dla londyńskiego metra. W latach 1829 – 1947 firma wyprodukowała blisko 1100 statków.

W latach 1947 – 1986 firma była własnością skarbu państwa. W 1987 została wykupiona przez Vickers Shipbuilding and Engineering, Ltd i od tego czasu aż do chwili obecnej trudni się remontami statków.